Ağ Güvenliği Nedir?

Bu makalede ağ güvenliği nedir ? Ağ güvenliğini neden sağlamalıyız ? gibi sorulara cevap vereceğiz.

Teknolojinin hızla yaygınlaşması ve internetin popülaritesini her geçen gün arttırmasıyla internetin girmediği ev veya iş yeri kalmadı. İnternet artık hayatımızın olmazsa olmazı durumuna geldi. Günümüzde işlerin artık internet üzerinden yürümesiyle ağ güvenliği kavramı daha da önemli hale gelmiş oldu.

ağ güvenliği

Yapılan saldırılar ile hizmet engellenebiliyor, veri kayıpları yaşanabiliyor ve akla gelmeyecek kadar maddi kayıplar ortaya çıkabiliyor. Geçtiğimiz günlerde DynDNS adlı şirkete yönelik gerçekleştirilen saldırıda bir çok siteye erişim problemi yaşandı. Ve ciddi derecede maddi kayba neden oldu.

Firmanızın müşterileriniz tarafından güvenilirliğinin azalmasını istemezsiniz değil mi ?

Ağ güvenliğini, tek bir etkenden meydana gelmemektedir. Örneğin bir güvenlik duvarı kullanıyor olmanız o ağın güvenliğini sağladığınız anlamına gelmez. Tam anlamıyla güvenliği sağlamanız için bir çok çözümü bir araya getirip, sistemimize uygun donanım ve yazılımları seçmelisiniz. Böylelikle bir çözüm başarısız olsa bile diğer çözümler koruma sağlamaya devam edecektir. Tabi ki de bu işlem sürekli devam eden bir süreç olarak ele alınmalıdır.

hacker

Bunun nedeni ise teknolojinin sürekli gelişmesi ve sistemlere(ağlara) gelen saldırıların bu ilerlemeyle artış göstermesidir. Mesela siz değerli eşyalarınızı, paranızı evinizin kasasında saklıyorsunuz. Güvende tutmak için de güvenlik görevlisi, evinize alarm sistemi ve kasanıza şifre koymak gibi birçok önlem alıyorsunuz.

Ağ güvenliğini de bu örnekteki gibi düşünebilirsiniz. Sonuçta artık banka hesaplarımız, kredi kartı numaralarımız, özel bilgilerimizi internette kullandığımız için dikkat etmekten ve güvenliği sağlamaktan başka çaremiz yok. Düşünün, kredi kartı numaranız internet korsanlarının eline düştüğünü ya da kimlik bilgilerinizin ele geçirildiğini. Sizin bilgilerinizle harcamalar, işlemler yapılıp siz yapıyormuşsunuz gibi gösterilmesini kimse istemez değil mi ?

Teknoloji çağındayız diyebiliriz. Tüm önlemleri almanız %100 güvenlik sağladığımız anlamına gelmez. Dikkatli olmalısınız ! Çünkü söylemeliyim ki en zayıf halka insandır.

Bir sonraki yazımızda ağ güvenliğini sağlamak için gerekli yöntemleri, dikkat etmemiz gerek noktaları paylaşacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir