Google Hacking – Arama Operatörleri

Bu yazımızda Google Hacking olarak adlandırılan Google’ın gelişmiş arama operatörlerini kullanarak nasıl arama yapabileceğimizi inceleyeceğiz.

 

En çok kullanılan arama motoru olan google, daha gelişmiş aramalar için bazı operatörlere sahiptir. Bu arama operatörleri ile daha spesifik, istenilen sonuca uygun siteleri, web uygulamalarını arayabiliriz. Hal böyle olunca da hackerlar buldukları güvenlik zafiyetlerine sahip web uygulamalarını bu operatörler aracılığıyla kolaylıkla bulabiliyor. Saldırganların google’a bu operatörler ile yazdıkları arama sorgularına google dork deniliyor. Sözü fazla uzatmadan bu operatörler nelerdir ve nasıl kullanılır hep beraber inceleyelim.

 

site:

site operatörü

 

Bu operatör ile sadece belirli bir domaine(alan adına) özgü arama sonuçlarını görebiliriz.
örneğin google arama motoruna güvenlik site:teknokavram.com yazıp aradığımız takdirde teknokavram.com sitesinde güvenlik kelimesinin geçtiği sayfalar karşımıza gelecektir.

 

link:

Bu operatör ile aradığınız domaine bağlantı veren siteleri listelebilirsiniz.

 

cache:

Google, web sitelerini belirli aralıklar ile tarayıp veritabanına kaydeder. Bu arada bu işlemi arama motoru örümcekleri(Google Spider) yapar. Googlebot olarak da adlandırılır. Bu operatör ile aradığımız web sitesinin google tarafından en son önbelleğe alınmış, indexlenmiş halini görebiliriz.

 

related:

related operatörü

 

Bu operatör ile aradığımız web sitesine benzer siteleri listeleyebiliriz. Örneğin related:google.com yazdığımız diğer arama motoru sitelerini görebiliriz.

 

inurl:

Bu operatör ile url kısmında geçen kelimeye göre arama yapabiliriz. Örneğin php siteleri aramak istiyorsak inurl:php yazmamız yeterli olacaktır.

 

intitle:

Bu operatör ile web sitelerinin title(başlık) kısımlarına göre aramalar yapabiliriz. Örneğin intitle:haber yazarak web sitelerinin başlık kısımlarında haber kelimesi geçen siteleri bulabiliriz. Başka bir örnek verecek olursak: intitle:index of yazarak dizin paylaşımı olan siteleri görebiliriz.

 

filetype:

Bu operatör ile istediğimiz dosya türüne göre aramalar yapabiliriz. Örneğin filetype:pdf sorgusunu yaptığımız zaman karşımıza pdf dosyaları gelecektir. site operatörünü de kullanarak belli bir sitedeki istediğiniz dosya türlerini görebilirsiniz.

 

intext:

intext operatörü

 

Bu operatör ile aradığınız kelimeyi içeren sayfaları bulabiliriz.

 

– parametresi

Bu parametre ile arama sonuçlarında istemediğiniz kelimelerin başlarına -(tire) kullanarak çıkartabilirsiniz.

.. parametresi

Bu parametre ile girilen değerler aralığındakilere göre arama yapabiliriz. Örneğin $100..$999 phone sorgusunu yaptığımızda 100$ ve 999$ fiyat aralığındaki telefonları görebiliriz.

 

” ” parametresi

Bu parametre ile ” “(çift tırnak) arasına yazdığımız kelimeye göre aramalar yapabiliriz. Örneğin “teknokavram” şeklinde aradığımız zaman google bize teknokavram kelimesini içerisinde barındıran web sitelerini getirecektir.

 

Yukarıda bazı operatörler ve bazı parametreleri verdikten sonra bir diğer arama motoru olan bing’e ait birkaç operatöre değinelim.

 

ip operatörü

Bing arama motorunun bizlere sunduğu çok önemli bir özellik. Bildiğiniz gibi artık web sunucularında birden fazla web sitesi barındırılıyor. Bu operatör ile web sitenizin bulunduğu sunucuda başka hangi sitelerin bulunduğunu görebilirsiniz.

Web sunucuları hakkında detaylı bilgiye alttaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Web Server Nedir?

Örneğin kendi web sitenizin ip adresini bing arama motorunda ip:x.x.x.x şeklinde arattığınız zaman sunucuda bulunan diğer siteleri görebilirsiniz. Bu parametreye saldırgan gözüyle bakalım: Hedefinde bir web sitesi var fakat ne yaptıysa siteye erişemedi. Hedefindeki sitenin barındığı sunucuda başka siteler varsa eğer, o zaman hedefini onlara yöneltecektir.

 

location operatörü

Bu operatörü kullanarak aramalarınızı belli bir bölgeye göre sınırlayabilirsiniz.

Örneğin basketball location:ES

 

Bing arama motorunun diğer operatörleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için:

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff795620.aspx

 

Daha detaylı bilgi sahibi olmak için:

https://support.google.com/websearch/answer/2466433

http://www.google.com.tr/intl/tr/help/operators.html

Bu adresten ise operatörler ile uğraşmayıp daha kolay bir şekilde arama gerçekleştirebilirsiniz.

https://www.google.com/advanced_search

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir