Sosyal Medya Kullanıcı Sayıları

Facebook, İnstagram, Twitter , Youtube ve Snapchat gibi sosyal medya platformlarını aktif olarak kaç kişi kullanıyor?

Sosyal medya kullanım oranlarıyla ilgili sayıları sizlerle paylaşalım.

Facebook ile başlayalım. Facebook, bizleri sosyal medya olgusu ile tanıştıran platform desek yanlış olmaz sanırım. Hangimiz facebook kullanmıyoruz ki? Eminim facebook aktif kullanıcı sayısını öğrendiğinizde şaşıracaksınız. Mark Zuckerberg‘un açıkladığı üzere facebook aktif kullanıcı sayısı 1 milyar‘dan fazla. hatta son açıklanana göre kullanıcı sayısı 1.8 milyarı geçtiği söyleniyor. Ülkemizde de facebook kullanımı oldukça fazla. Ülke bazında facebook kullanımı sıralamasında Türkiye üst sıralarda yer alıyor.

İnstagram‘ın günlük 400 milyon aktif kullanıcı bulunuyor. Facebook, İnstagram’ı 2012 yılında 1 milyar dolara satın almıştı. Facebook satın almadan önce bu kadar popüler değildi. O zamanlar sadece 30 milyon kullanıcıya sahipti. Mark Zuckerberg ve ekibi hangi yolu izliyor bilemeyiz ama oldukça başarılı oldukları anlaşılıyor. İnstagram şu sıralar reklam verenlerin gözdesi durumunda.

sosyal medya

Gelelim Twitter‘a 2006 yılında kullanıma başlandığından itibaren herkes tarafından kullanılıyor. 140 karakter sınırı koyan platform bu özelliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Twitter’ın 2017 Şubat ayındaki açıklamaya göre 313 milyon aktif kullanıcısı bulunmakta. Twitter günde milyonlarca tweet atılıyor.

Youtube, video içerik barındırma konusunda aklımıza gelen ilk yer. 2005 senesinde kuruldu. Daha sonra 2006 yılında Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alındı. Günde 1 milyardan fazla video görüntüleniyor. Günümüzde insanlar youtube’a yüklendikleri videolar ile para kazanıyor ve ünlü oluyorlar. Youtuber dediğimiz yeni bir kavram ve rekabet ortamı oluşturdu.

Son olarakta Snapchat‘ten bahsedelim. Facebook tarafından satın alınmak istenen, fakat bir türlü alınamayan sosyal medya devi Snapchat, 2011 yılında kullanılmaya başlandı. Hikaye denilen yüklediğimiz gönderiler 24 saat sonra siliniyor. Çıktığı dönemlerde bu özelliği ile dikkatleri üzerine toplamıştı. 150 milyondan fazla aktif kullanıcısı olduğu bilinmektedir. Mark Zuckerberg snapchat’ı alamadı ancak snapchat’teki özellikleri facebook, instagram’a dahil ederek snapchat’e ağır yaralar verdi.

İntagram’da kaç fotoğraf paylaşılıyor, youtube’da ne kadar görüntülenme oluyor veya saniyede kaç tweet atılıyor merak ediyorsanız istatistiksel olarak

http://www.internetlivestats.com/ bu adresten görebilirsiniz.
https://www.statista.com/ adresinden de istatistiksel olarak bilgi sahibi olabilirsiniz.
Detaylı bilgileri https://tr.wikipedia.org/ adresinden okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir