Elektronik Park Freni Nedir, Nasıl Çalışır?

Küresel pazarda otomobil üreticilerinin hemen hemen tamamının en temel amaçlarından biri de hedef müşteri kitlesinin günlük sürüşlerini daha kolay ve konforlu  hale getirmek için çalışmaktır. Bunun en güncel örneklerinden birisi de elektronik park fren sistemidir. Birçok üretici, kola dayalı hepimizin bildiği geleneksel el frenleri yerine daha modern ve sürücüye daha az iş yaptıran elektronik park frenlerini kullanmaya başlamıştır.

Elektronik Park Freni Nasıl Çalışır?

Klasik kollu el freni sistemlerinde el freninin çalışma mantığı basittir. Kolu yukarı çektiğinizde arka frenlerin her birine giden iki adet kablo vardır ve bu kablo vasıtası ile frenleri sıkmış olursunuz. Bu kablolara gerekli  gerginlik ayarını ekleyerek fren balatalarını sıkıca yerine sabitlemek için diskleri yada kampanalar sıkıştırılır. Disk frenli bazı otomobil modellerin de el freni için ayrı disk freni kaliperleri (fren merkezleri) bulunur.

En basit hali ile elektronik park freni sistemi bilinen klasik kollu fren sisteminin yaptığını elektrikli bir fren vasıtası ile gerçekleştirir. Elektronik fren düğmesine basıldığında her fren kaliperinde ki motorlar balataları fren diskine sıkıştırır. Düğme çekildiğinde ise fren diskine sıkıştırılmış balatalar serbest bırakılır ve park freni devreden çıkar. Elektronik el freni sistemini serbest bırakmak için düğmeye basmak şart değildir araç hareket ettiği takdirde sistem otomatik olarak devre dışı kalır.

Dezavantajı Var mı ?

İlk olarak dezavantaj olarak saymasak da bu sistemde el freni çekerek  drift yapmak bilinen adıyla yanlamak mümkün değildir. Bu nedeni ise araç hareket halinde iken park freni devreye girmez.

İkinci durum ise aracınızda ki olağan bir balata, fren arızasında servisin yolunu tutmak zorunda kalmanızdır.

Avantajları Nelerdir ?

En büyük avantajlarından biri bu sistemi kullanan araçlarda yokuş kalkış sisteminin olmasıdır. Dik eğime sahip yollarda, dur -kalk yapmak zorunda kaldığınız bir çok rampada rahatlıkla kalkış yapabilirsiniz.

Diğer bir avantajı ise klasik el frenlerinde bulunan  ve fren disklerinin sıkışmasını sağlayan kabloların olmaması sebebi ile aşınmaya dayalı kablo arızaları ortadan kalkmış olur.

 

Elektronik Park Freni Nedir, Nasıl Çalışır?” için bir yorum

  1. Faruk Bey çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. Lütfen hibyrid motorlar hakkında da bir yazı yazar mısınız ? Mekaniğe Daha fazla içerik lütfen 🙂 Başarılar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir