AutoCAD: Kısayol Komutlarını Değiştirme

AutoCAD programında çizim yaparken, kısayol komutları hızlı çizebilmek için çok önemlidir. Kullanış yoğunluğunuza göre komutları özelleştirebilir, yeni kısayollar atayabilirsiniz. Bu sayede daha az harf kullanarak komuta ulaşmanız kolaylaşacaktır ve projenizi daha da hızlı çizebileceksiniz.

AutoCAD kısayollarını değiştirebilmek için ‘’Tools’’ menüsünün altında bulunan ‘’Customize ’’ menüsünden ‘’Edit Program Parameters’’ komutunu seçiyoruz.

kisayol-degistirme

Karşımıza çıkan not defterinde, sayfanın alt kısmında kısayol komutları yer almaktadır. Buradan komutların kısa yollarını bulabilirsiniz. Örnek olarak da en bilinen ‘’Copy’’ ve ‘’Circle’’ komutlarını listeden buluyoruz . ‘’Copy’’ için ‘’Co” olan komutu “C” olarak değiştiriyorum. Dikkat edilmesi gereken ‘’Circle’’ komutunun da “C” olan komutunu “Ci” olarak değiştirmemiz gerektiğidir. Daha sonra not defterini kaydederek kapatıyoruz.

edit-program-parameters

Yaptığımız değişikliklerinin programda uygulanması için ya programı kapayıp tekrardan açarak yada komut satırına “REINIT” komutunu girdikten sonra gelen pencereden “PGP File” kutucuğunu seçip “OK” diyerek kapattıktan sonra kendi belirlediğiniz kısayollarını kullanabilirsiniz.

reinit

AutoCAD: Kısayol Komutlarını Değiştirme” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir