AutoCAD: Tablo Oluşturmak

AutoCAD programında proje hazırlarken, alan hesabını, TAKS ve KAKS hesaplarını yada bağımsız bölüm listesini ifade ederken AutoCAD içinde tablo oluşturmamız gerekir.

AutoCAD dosyası içinde tablo oluşturmak için “Draw” menüsünün altında bulunan “Table” komutunu seçiyoruz. Yada resimli menülerden “Table” (tablo şeklindedir.) komutunu seçebiliriz. Bir diğer yolu ise komut satırına “Table” komutunu yazarak da “Insert Table” penceresine ulaşabiliriz.

table

Ekrana gelen pencereden “Insert Option” kısmından “start from empty table” seçiyoruz.

insert table

Daha sonra “Insertion behavior” kısmında bizlere iki seçenek sunuluyor.

“Specify insertion point” ve “Specify window” ;

“Specify insertion point”seçeneğini işaretledikten sonra, altında çıkan “Column & row setting” kısmından; satır ve sütun sayısını, boy ve genişliğini girerek hazır bir tablo oluşturuyoruz. “OK” dedikten sonra imleçte beliren tabloyu, mouse ile tıkladığımız yere yapıştırabiliriz. Yani bu seçenek ile tablomuzu önceden hazırlamış oluyoruz.

“Specify window” seçeneğinde ise, “Column & row setting” kısmından; satır veya sütun sayısından birini girip sabitleyerek yada “OK” dedikten sonra mouse ile tıkladığımız noktadan hareket ettirerek tablomuza satır veya sütun ekleyebilir, boy ve genişliklerini değiştirebiliriz.

“Set cell styles” yani hücre ayarları kısmından oluşturduğumuz tabloya; başlık (Title), üstbilgi (Header) ve veri (Data) olarak sınıflandırabiliriz. Title (başlık) ve Header (üstbilgi), oluşturduğumuz tabloya özellikleri ile birlikte otomatik olarak eklenir. Kısacası girdiğiniz satır sayısına otomatik olarak 2 satır eklenir. “Preview” kısmından da görsel olarak görebilirsiniz.

tableedit

Oluşturduğunuz tablodaki hücrelere fareniz ile tıklayarak veri girebilirsiniz ve yazı özelliklerini yukarıda açılan pencerelerden değiştirebilirsiniz.

AutoCAD’e Tablo Eklemek

Bu yöntem ile AutoCAD dosyasında, yeni bir tablo oluşturup verileri girmeniz gerekir. Eğer önceden Excel olarak hazırlanmış bir tablonuz varsa, bu tabloyu da AutoCAD dosyanıza ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir