AutoCAD’e Tablo Eklemek

Daha önceden hazırlanmış bir tabloyu AutoCAD içine çağırmak yani eklemek mümkündür.

Bir önceki yazımızda AutoCAD içinde yeni bir tablo oluşturma yöntemini sizlerle paylaştık. Bu yazımızda ise var olan tabloyu ekleme yönteminden bahsedeceğiz.

AutoCAD dosyası içine dışarıdan tablo eklemek için “Draw” menüsünün altında bulunan “Table” komutunu seçiyoruz. Ya da resimli menülerden “Table” (tablo şeklindedir.) komutunu seçebiliriz. Bir diğer yolu ise komut satırına “TABLE” komutunu yazarak da “Insert Table” penceresine ulaşabiliriz. Buraya kadar ki kısım tablo oluşturmak veya eklemek için yapılan ortak komuttur.

table

Ekrana gelen pencereden “Insert option” kısmında bulunan “From a data link” seçeneğini seçip yanındaki küçük pencereye tıklıyoruz. Açılan pencereden “Create a new Excel Data Link” seçip yeni ekleyeceğiniz tablonun ismini giriyoruz. Sonra “Browse for a file…” yanındaki kutucuktan dosyamızı seçiyoruz.

insert-table

Gelen pencereden “Link options” kısmından “link entire sheet” seçerseniz sayfa olarak, “Link to range” seçerseniz tablo aralığını girerek tablonuzu ekleyebilirsiniz. Yani İkinci seçenek için tablonuzun ilk ve son hücre ismini girmeniz gerekir. “preview” kısmından önizlemesini görebilirsiniz. Açık olan tüm pencereleri “OK” diyerek kapattıktan sonra mouse da beliren tabloyu tıkladığınız noktaya yerleştirebilirsiniz.

new-excel-data-link

Tablonun büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz. Tablo AutoCAD ‘e kilitli halde gelecektir. Eğer değişiklikleri AutoCAD de yapacaksanız hücreye tıklayıp kilidi yukarıda ki “Cell Locking” kısmından kaldırmanız gerekir.

data-link

Eğer Excel dosyasında değişiklik yapıp kaydettiyseniz, AutoCAD size “Data Link Has Changed” uyarısını yapacaktır. Buna tıklayarak güncellenir. Yada tabloya tıklayıp yukarıdan “Download from Source” tıklayarak da güncelleyebilirsiniz.

AutoCAD’e Tablo Eklemek” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir