Resim Dosyasını AutoCAD’e Kaydetmek

Resim eklediğiniz AutoCAD dosyasını göndermek istediğinizde, karşı tarafta çizimin içindeki resim gözükmez. Bu yüzden yollamadan önce bir klasör içerisinde AutoCAD dosyanızı ve kullandığınız resmi birlikte yollamanız gerekir.

Peki resimli AutoCAD dosyasını tek bir dosya halinde nasıl yollayabiliriz?

Bunun için resmi AutoCAD içerisine kaydetmek gerekir. Böylelikle resim dosyası AutoCAD dosyası bünyesinde hareket eder. Karşı tarafa, sadece AutoCAD dosyanızı yolladığınızda resim ile birlikte açılacaktır.Bu yöntemle Word dosyası, pdf gibi başka  dosya formatlarını da çiziminize ekleyebilirsiniz.

ole object

Bir çizime resmi kaydetmek için “insert” menüsünün altında bulunan “OLE Object” komutunu seçiyoruz. Bir diğer kısa yolu ise komut satırına “INSERTOBJ” yada “IO” komutunu girdiğimiz zaman “Nesne Ekle” kısmına direkt ulaşabiliriz.

insert object

Bu kısımda Yeni Oluştur/PowerPoint seçiyoruz. Eğer önceden oluşturduğunuz dosyanız var ise Dosyadan oluştur/Gözet kısmından da dosyanızı seçebilirsiniz.

image insert

Açılan PowerPoint sayfasına resmi eklediğiniz zaman AutoCAD çalışma alanınızın sol üst kısmında yerini alacaktır. PowerPoint yerine Word dosyası yada farklı formatta bir dosya açıp resmi içerisine ekleyerek de yapabilirsiniz. Artık resmi scale ile büyütüp küçültebilir, üzerinden çizim yapabilirsiniz.

Resim Dosyasını AutoCAD’e Kaydetmek” için bir yorum

  1. Geri bildirim: AutoCAD’e Resim Ekleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir