Windows 10 Açılış Parolasını Nasıl Kaldırabiliriz?

Windows 10’da açılış parolasını kaldırma işlemi nasıl yapılır?

Merhaba arkadaşlar. Forumlarda Windows 10 işletim sisteminde oturum açma sırasındaki parola girme işleminin nasıl kaldırılacağı sıkça soruluyor. Bu yazımızda bu işlemi nasıl yapacağımızı sizlerle paylaşacağız.

Bu özellik bilgisayarınız yabancı bir kişi tarafından açılmasına engel olması, bilgisayarınızdaki bilgilerinizin güvenliğini sağlaması açısından çok önemli bir işlevdir. Ancak bilgisayarınızı evde veya sadece kendiniz kullanıyorsanız her açıldığında parola girmek zor ve sıkıcı gelebiliyor.

Bu özelliğin kaldırılması her ne kadar tavsiye edilmese de aşağıdaki adımları izleyerek kolaylıkla oturum açarken parolanızı kaldırabilirsiniz.

1.Adım

“WinKey + R” tuş kombinasyonu ile açılan çalıştır penceresine “netplwiz” komutunu giriniz.
kısayol kullanmadan “çalıştır” penceresine erişmek için, görev çubuğundaki Windows logosuna tıklayarak “çalıştır” yazmanız yeterli olacaktır.

2.Adım

kullanıcı hesaplari

“netplwiz” komutunu girdikten sonra “Kullanıcı Hesapları” penceresi karşımızda gelecek.
Resimde gördüğünüz mavi çerçeve ile işaretlenmiş kısımdaki “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir.” seçeneğindeki tiki kaldırmanız gerekmektedir.

3.Adım

oturum ac

Tiki kaldırıp “uygula” seçeneğine bastığınızda karşınıza “Otomatik oturum aç” penceresi gelecektir. Burada “Kullanıcı adı” kısmında oturum adınız otomatik gelecektir. Sadece parolanızı girip “Tamam” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

İşlemimiz bu kadar basit. Artık Windows açıldığı zaman artık parola sormayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir