Adil Kullanım Kotasında Büyük Adım

Adil Kullanım Kotası Esnetiliyor.

AKK, yani Adil Kullanım Kotası’nı son zamanlarda adını sıklıkla duyuyoruz. Kota aşımlarında ki hız düşüşleriyle internet kullanıcılarının canını sıkan bu durum değişiyor mu?

Günümüzde artık herkes internet’i kullanıyor. Ve zamanımızın büyük bir kısmı internet’te geçiriyoruz. Videolar izliyor, oyunlar oynuyoruz. İnternet kotamız, artan video çözünürlükleri ve oyunların 30-40 GB’ları bulan kapasiteleri ile haliyle bu duruma dayanmıyor. İnternet servis sağlayıcıları kota aşımlarından sonraki internet kullanımlarında internet hızını düşürüyor. AKK dediğimiz bu olayla ilgili değişmeleri sizler için derledik.

Tam olarak kalkma tarihinin 2018 olarak belirlenen Adil Kullanım Kotasında dev adım atıldı. Mevcut paketlerde kota aşımında hız 3 Mbps’a düşüyorken 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak uygulama ile beraber Adil Kullanım Kotası aşıldıktan sonra mevcut tarifenize göre düşüşler olacak.

8 Mbps hızında internet kullanan kullanıcının hızı yine 3 Mbps’a düşecekken, 16 Mbps internet kullananların hızı 5 Mbps’a, 24 Mbps kullananların hızı 8 Mbps’a, 50 Mbps hızında kullananların hızı 16 Mbps’a, 100 Mbps kullananların hızı 24 Mbps’a, 500 Mbps kullananların hızı 32 Mbps’a en üst 1000 Mbps’a sahip kullanıcının hızı ise 64 Mbps’a düşecek.Bunun dışında kullanıcıların en çok hoşlarına gideceği konu gece 02:00 – 08:00 arasında yapılan indirme işlemleri AKK‘na dahil olmayacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir