Switch Nedir ?

Ağ donanımlarından switch nedir ? Özellikleri nelerdir ? Nasıl çalışır ? gibi soruları cevaplayalım

Switch Nedir ?

Switch, bağlı olduğu bilgisayarların haberleşmesini sağlayan ağ donanımıdır. Cihazların iletişimde bulunmasını sağlar. Bu cihazlar bilgisayar, diğer ağ donanımları, yazıcılar olabilir. Bazı kaynaklarda bağlı cihazlar, node(düğüm) olarakta geçer. Osi modelinin 2. ve 3. katmanlarında (Veri Bağı katmanı ve Ağ katmanı) çalışır. Switch, anahtarlama olarak adlandırılır. Üzerinde bulundurduğu portlara cihazlar bağlanır.

switch nedir

Switch bant genişliğini her port için aynı şekilde kullanır. Buna bir örnek verelim: mesela switch 50Mbps bant genişliğine sahipse, her portta 50Mbps genişliğe sahiptir. Herhangi bir port, başka bir porttaki bilgisayar ile bağlantı kurmaya çalıştığında diğer portlardaki cihazlar bundan etkilenmez. Bunun nedeni haberleşmenin mac adresi üzerinden yürümesidir.

MAC adresi nedir ? hakkında bilgi almak istiyorsanız daha önce yazdığımız makaleye göz atabilirsiniz.

Kafanızda daha iyi canlanması için aşağıda resim Cisco Packet Tracer programından bir switch’e bağlı bilgisayarı gösteriyor.

switch

Çalışma şekli kısaca şu şekilde: 

MAC adresi ile haberleşme sağlanır.
MAC tablosunda hedef bilgisayarın mac adresi kayıtlı ise, Kaynak bilgisayardan hedef bilgisayara bağlantı geldiğinde switch bu isteği sadece hedef bilgisayara iletir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi diğer portlardaki bilgisayarlar bu bağlantının gerçekleştiğinden haberdar olmazlar.

MAC tablosunda hedef bilgisayarın mac adresi kayıtlı değil ise, switch kaynak bilgisayarın portu hariç diğer tüm noktalara istekte bulunur: şu mac adresinin sahibi bana bildirsin gibi.
Bu işlemle MAC tablosuna hedef bilgisayarın mac adresi eklenir ve bağlantı isteği iletilir. Kaynak bilgisayarın mac adresinde kayıtlı değilse MAC tablosuna eklenir.
Broadcast, yani tüm portlara yayın yapmak için kullanılan mac adresi ise FF:FF:FF:FF:FF:FF‘dir.

Switch Nedir ?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir