Facebook’un Kuruluş Hikayesi

Facebook nasıl kuruldu, kim tarafından kuruldu gelin hep birlikte bakalım.

Sosyal medya denildiğinde herkesin aklına gelen ilk isim tartışmasız facebook olacaktır. Peki bu facebook’u kim, nasıl kurdu ?

facebook

Facebook, 4 Şubat 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. Bundan önce biraz Mark Zuckerberg’ten bahsedelim.
Mark Zuckerberg, 14 Mayıs 1984 yılında White Plains, New York’ta doğdu. Babası bir diş hekimi, annesi ise bir psikiyatrist idi.

mark zuckerberg

Çocukluğundan itibaren bilgisayara ilgisi vardı. Ve bu ilgisi artarak devam etti. Daha sonra Harvard Üniversitesi‘ne kaydoldu.
CoursMatch ve Facemash sitelerini kurdu. Facemash, üniversitedeki öğrencilerin fotoğraflarını karşılaştıran ve hangisinin daha çekici olduğuna oy kullanılan bir siteydi. Site hızlıca popüler oldu. Fakat okul yönetimi tarafından uygunsuz görüldüğünden dolayı kapatıldı. Daha sonra da okuldan ayrıldı.

facebook 2004

Mark Zuckerberg daha sonra arkadaşları birlikte The Facebook adlı siteyi kurdu. Site ilk başlarda sadece Harvard öğrencilerine hizmet veriyordu. İlk senenin sonunda ise Abd’deki tüm okullar siteye dahil olmuştu. Siteye üye olmak için eskiden okulun e-posta adresiyle kayıt olunabiliyordu. Daha sonralarda ise Facebook tüm e-postalara ve birçok ülkeye açıldı.

Facebook şuan dünyanın en fazla üye olunan ve ziyaret edilen siteleri arasında. Mark Zuckerberg ise dünyanın en zenginleri arasındadır.
Facebook’un şuan bir milyardan fazla üyesi bulunmaktadır. Facebook’un kuruluş hikayesi Sosyal Ağ filmine de konu olmuştur. İzlemenizi tavsiye ederim.

Kaynak: wikipedia.com – biography.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir