Teknoloji Meraklılarına Dizi Önerileri

Teknoloji meraklıları buraya… Sizler için, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz teknolojinin birçok kavramını konu edinen, yapay zekadan tutunda siber güvenlik gibi terimleri konuşma dilimize dahil eden aynı zamanda teknolojinin getirdiği kolaylıkların yanı sıra ona duyduğumuz bağımlılıkların üzerimizdeki etkilerini sorgulatan “yok artık” dedirtecek birbirinden sürükleyici dizileri bir araya getirdik.

Benimde izlediğim, sıkı takipçisi olduğum dizileri incelemeye başlayalım.

1. Person of Interest

person of interest

Person of Interest dizisi ile başlayalım.

“You are being watched. The government has a secret system, a machine that spies on you every hour of every day. I know because I built it. I designed the machine to detect acts of terror but it sees everything. Violent crimes involving ordinary people. The government considers these people irrelevant. We don’t. Hunted by the authorities, we work in secret. You’ll never find us, but victim or perpetrator, if your number’s up we’ll find you.”

“İzleniyorsunuz. Hükümetin gizli bir sistemi var. Bir makine, sizi her gün her saat izliyor. Biliyorum, çünkü onu ben tasarladım. Makineyi terörist eylemlerini bulsun diye tasarladım ama o her şeyi görür. Sıradan insanların işlediği şiddetli suçları görür. Hükümet bu insanlara alakasız olarak bakıyor. Biz öyle bakmıyoruz. Yetkililer tarafından arandığımız için gizli bir şekilde çalışıyoruz.Bizi asla bulamazsınız. Fakat kurban veya fail olun eğer numaranız geldiyse biz sizi buluruz.”

Dizi her bölüm bu cümlelerle başlar. Amerikan hükümetinin, terör saldırılarını engelleyebilmesi için insanların dijital geçmişlerini izleyen, bu verilerle suç işleyebilecek kişileri belirleyen bir makine daha doğrusu Finch tarafından oluşturulan yapay zeka anlatılıyor. Makine tehdit büyüklüğüne göre ilgili ve ilgisiz olmak üzere ikiye ayırıyor. Hükümet büyük suçlarla yani ilgili kısmıyla ilgilenirken, Harold Finch ve John Reese, küçük suçlar olarak görülen ilgisiz insanların hayatlarını kurtarmak için çalışırlar.

Ekranlara 5. sezonu ile veda etmiştir. Sıkılmadan izleyebileceğiz ve oldukça sürükleyici olan Person of Interest’i mutlaka izlemenizi öneririm.

2. Mr. Robot

person of interest

Gündüzleri siber güvenlik uzmanı olarak çalışan, geceleri ise bir hacker olan baş kahramanımız Elliot Alderson’u konu alan dizi, daha önce işlenmemiş bir konuyu ele alıyor ve siber saldırıların hangi boyutlara geldiğini ve neleri değiştirebileceğini gözler önüne seriyor. Mr. Robot’u hayretler içinde takip edeceğinizi düşünüyoruz.

4. sezonu ile devam edecek olan dizide neler olacak? Elliot Alderson’un başından neler geçecek merakla bekliyoruz.

Mr. Robot foto galerisine alttaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Mr Robot Foto Galerisi

3. Black Mirror

black mirror

Bu dizi hakkında o kadar fazla şey yazılabilir ki… Her bölümünde farklı oyuncular, farklı yönetmen ve kurgusu olan bir dizi düşünün. Her konu, kabullendiğimiz gidişatı sorgulatmak için tekrardan önümüze sunuluyor. Black Mirror, hayatımızı kapsama alanına alan teknolojinin yakın gelecekteki etkisini konu alıyor. İnsanların önceliklerinin, yaşam şekillerinin ve alışkanlıklarının teknoloji ile nasıl değiştiğini kendine has tarzı ile işliyor.

Bonus olarak daha önce yazmış olduğumuz En iyi hacker filmleri adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

İzledikçe paylaşımların devamı gelecektir 🙂 Sizinde önerilerinizi yorumlarda bekliyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir