Temel Linux Komutları

Temel Linux Komutları

Merhaba arkadaşlar sizler için bu yazımızda bilmeniz gereken temel linux kodlarını derledik.

Linux terminal, Windows’daki cmd gibi komut satırıdır. Konsol veya Shell‘de denir.

temel linux komutları

Linux terminali ctrl+alt+t ile açılabildiği gibi grafik arayüz‘den de erişim mümkündür. Fazla uzatmadan komutlara göz atalım.

man Komutu

man komutu, diğer komutlar hakkında açıklamalar sunar.  Örneğin terminali açıp man pwd yazdığımızda pwd komutu ile ilgili bilgileri bizlere getirir.

pwd Komutu

pwd komutu, o anda hangi dizinde bulunduğumuzu gösterir.

sudo Komutu

Linux’ta bazı programlar çalıştırılmak istenildiğinde veya bir kurulum yapılacağında root yetkisi isteyebilir. Sudo komutu ile geçici olarak root yetkisi kazanabiliriz.

ls Komutu

ls komutu ile o an bulunduğunuz dizindeki dosyaları listeler.

cd Komutu

cd komutu ile dosya veya dizinler arası geçiş yapabiliriz. Örneğin cd Belgeler yazdığımızda Belgeler klasörüne geçiş yapmış oluruz.

cd .. komutuyla da bir üst dizine geçiş yaparız.

cat Komutu

cat komutu, dosyaları okumamızı sağlar.

mkdir Komutu

mkdir komutu, yeni dizin oluşturmak için kullanılır. Örneğin dosyalar adlı bir dizin oluşturulmak istediğimizde mkdir dosyalar yazmamız yeterli olucaktır.

rmdir Komutu

rmdir komutu, var olan dizini silmek için kullanırız. Az önce oluşturduğumuz dosyalar adlı dizini rmdir dosyalar diyerek silebiliriz.

cp Komutu

cp komutu, dosyaları kopyalamaya yarar. Örneğin deneme.txt adında bir dosyamız olsun ve bu dosyayı Dosyalar adındaki dizine kopyalamak istiyoruz. Bunun için terminalde cp deneme.txt Dosyalar komutuyla işlemi gerçekleştirebiliriz.

mv Komutu

mv komutu, dosyaları taşımamızı sağlar.  Bu komut var olan dosyanın adını değiştirmeye de yarar. Konsolda mv deneme.txt not.txt dediğimizde deneme.txt adlı dosyanın adını not .txt olarak değiştirmemizi sağlar.

rm Komutu

rm komutu, dosyaları silmemizi sağlar. Terminalde rm silinecekdosyaadı şeklinde silebiliriz.

find Komutu

find komutu, dosya veya dizin aramamızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir