AutoCAD: PDF Kaydetmek

AutoCAD programında dosyalar DWG formatı dışında PDF formatında da kaydedilebilir. Bunun için birçok yöntem vardır. Bunlardan biri ise benimde en çok kullandığım yöntem olan PDF formatında çıktı almak yani Print/Plot yöntemidir.

DWG formatındaki bir dosyayı PDF kaydetmek için AutoCAD Logosu ile açılan uygulama menüsünün (AutoCAD Application) altında bulunan “Print/Plot” komutunu seçiyoruz. Aynı zamanda “Plot” komutuna “File” menüsünün altında da bulabiliriz. Bir diğer kısa yolu ise komut satırına “PLOT” yazarak ya da “CTRL+P” kısa yolu tuşları ile “Plot-Model” penceresine direk ulaşabiliriz.

print-plot

dwg-to-pdf

Daha sonra önümüze gelen “Plot – Model” penceresinden “Printer/Plotter” kısmında bulunan seçeneklerden “DWG To PDF.pc3” seçiyoruz.

pdf-kaydetme

Ardından “Plot-Model” penceresinden kağıt boyutumuzu (Paper Size) seçiyoruz. Çiziminizin hepsini ya da belli bir kısmını PDF olarak kaydetmek istiyorsak “Plot Area” kısmından “Window” seçerek çizimimizdeki kaydetmek istediğimiz kısmı kutucuk içine alırız. Ölçeğini de “Plot Scale” kısmından ayarladıktan sonra “OK” diyerek çizimimizi PDF kaydedebiliriz. Kaydetmeden önce kontrol etmek için “Preview” butonunu kullanıp ön izlemesini ekranınızda görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir